Homerun for Al-Be-Ro Holsteins in Montichiari
A full homerun for Al-Be-Ro Holsteins during the European Dairy Show in Montichiary (Italy) yesterday. The tremendous show with outstanding quality through the classes was judged by Mr. Donald Dubois from Canada. Al-Be-Ro won the Jr. Champion- and Reserve Championship and won Grand and HM Grand Champion! Click further for full results.
JR. CHAMPIONSHIP
Junior Champion
Bel Golden Dream Ulderica (Golden Dreams), Allevamento Beltramino, & AL.BE.RO, IT & Quim Serrabassa, ES
Reserve Junior Champion
Bel Bag2 Violetta (Mascalese), Allevamento Beltramino, & AL.BE.RO, IT
HM Junior Champion
Flora Windbrook Holymorning (Windbrook), Ganaderia Cantina, ES
INTERMEDIATE CHAMPIONSHIP
Intermediate Champion & Best Udder
Gerboise (Atwood), AL.BE.RO, IT
Reserve Intermediate Champion
Gloria (Goldwyn), AL.BE.RO, IT
HM Intermediate Champion
All.Nure Goldsun Annetta (Goldsun), AL.BE.RO, IT
SENIOR CHAMPIONSHIP
Senior Champion & Best Udder
Jomagro Goldwyn Jasmin (Goldwyn), Errera Holsteins, Agriber & M.E.Dal Farms, IT
Reserve Senior Champion
Pozosaa Goldwyn Sonia (Goldwyn), Allevamento Beltramino, Bag2, Bach, Sarreri & AL.BE.RO, IT
HM Senior Champion
Diode (Goldwyn), AL.BE.RO, IT
GRAND CHAMPIONSHIP
Grand Champion
Gerboise (Atwood), AL.BE.RO, IT
Reserve Grand Champion
Jomagro Goldwyn Jasmin (Goldwyn), Errera Holsteins, Agriber & M.E.Dal Farms, IT
HM Grand Champion
Pozosaa Goldwyn Sonia (Goldwyn), Allevamento Beltramino, Bag2, Bach, Sarreri & AL.BE.RO, IT
Individiual classes
Heifer aged between 6-9 months
1. Elle Goldwin Mamy (Goldwyn), Ferrarini S.P.A, IT
2. Bel Dreams Vigna (Golden Dreams), Allevamento Beltramino, IT
3. Agrilat Windbrook Chocolat (Windbrook), M.E.DAL Farms, IT
4. Planillo Azure Mila (Windbrook), Ganaderia Planilla, ES
5. Elle Alexander Beatrix (Alexander), Ferrarini S.P.A, IT
Heifer between 9-12 months
1. Bel Bag2 Violetta (Mascalese), Allevamento Beltramino, & AL.BE.RO, IT
2. Flora Bradnick Edurne (Bradnick), Casa Flora, ES
3. Elle Goldwyn Maya (Goldwyn), Ferrarini, S.P.A, IT
4. All Mulino Airlift Giselle, (Airlift), Soc. Agr. Caravati S.S, IT
5. Elle Goldwyn Melany, (Goldwyn), Ferrarini, S.P.A, IT
Heifer aged between 12-15 months
1. Bel Golden Dream Ulderica (Golden Dreams), Allevamento Beltramino, & AL.BE.RO, IT & Quim Serrabassa, ES
2. C.M.E Atwood Ginerva (Atwood), Errera Holsteins, IT
3. Tobias Sid Silvy (Sid), Huerta Los Tobias, ES
4. Bel Doorman Upa (Doorman), Allevamento Beltramino, & AL.BE.RO, IT & Quim Serrabassa, ES
5. Genesis (Absolute Red), Fausto Moschini, IT
Heifer aged between 15-18 months
1. Bel Golden Dreams Umbra (Golden Dreams), Allevamento Beltramino, IT
2. Modolino Mascalese Jessy (Mascalese), Az. Agr. Antonio Christiano & Roberto Negro
3. M.E.Dal Atwood Essence (Atwood), Errera Holsteins, IT
4. All Cast Windbrook Zoe (Windbrook), Az. Agr. Il Castagno Di Pastore & Cerutti
5. Manolero Windbrook Triana (Windbrook), Ganaderia Manolero, ES
Heifer aged 18-22 months
1. Fuma Lauth Dirty Dancing (Lauthority), Az. Agr Fumagalli, IT
2. Nova Ida (Bageyzou), SCL Novalait Jean-L Michel, FR
3. C.M.E Glauco Elly (Glauco), Errera Holsteins, IT
4. Bel Goldsun Usina (Goldsun), Allevamento Beltramino, & Alex Gallarde IT
5. Argomota Windbrook Diosa (Windbrook), Casa Patron, ES
Heifer aged between 22-26 months
1. Flora Windbrook Holymorning (Windbrook), Ganaderia Cantina, ES
2. Amighetti Mascalese Ariel (Mascalese), Allevamento Beltramino, & Bag2, IT
3. Elle Damion Iris (Damion), Ferrarini S.P.A. IT
4. Fuma Braxton Simona (Braxton), Az. Agr Fumagalli SS, IT
5. C.M.E Mascalese Jenny (Mascalese), Errera Holsteins, IT
Junior 2 yr Old
1. All.Nure Stanleycup Didyna (Stanleycup), AL.BE.RO, IT
2. C.M.E Dempsey Gepy (Dempsey), Errera Holsteins, IT
3. A.L.H Berber (Sudan) Fausto Moschini, IT
4. Flora Atwood Adeena (Atwood), Casa Flora, ES & Eclipse Holsteins, AUS
5. Sabbiona Gevas (Lavanguard), AZ.Agr Sabbiona, IT
Senior 2 Yr old
1. (BU) Flora Atwood Mahela (Atwood), Casa Flora, ES
2. M.E.Dal Atwood Isa (Atwood), M.EDAL Farm Ladina, IT
3. Bel Goldsun Triangola (Goldsun), Allevamento Beltramino, IT
4. Toc-Farm Sid Selina (Sid), Filippo, Ilaria & Attilio Tocchi, IT
5. Bel Artes Titty (Artes), Allevamento Beltramino, IT
Junior 3 yr old
1. All.Nure Goldsun Annetta (Goldsun), AL.BE.RO, IT
2. (BU) Caserini F Alexander Epica (Alexander), Errera Holsteins
3. Sabbiona Frisia (Atwood), Sabbiona AZ.Agr IT
4. Mondolino Gold Amily (Goldsun), Az Agr Antonio Christiano & Roberto Negro
5. Ciolifarm Atwood Inksou (Atwood), Az.Agr Volpere of Stefano Cioli
Senior 3 Yr Old
1. (BU) Gerboise (Atwood), AL.BE.RO, IT
2. Gloria (Goldwyn), AL.BE.RO, IT
3. Bel Barclay Selen (Barclay), Allevamento Beltramino & AL.BE.RO, IT
4. AL.CE Atwood Samuela (Atwood), Soc.Agr. Cerri Pietro Rinaldo & Figli, IT
5. Chizzola Atwood Aloee, (Atwood), Antonio Bollati & Figli Societa Agricola, IT
4 Yr Old
1. (BU)Pozosaa Goldwyn Sonia (Goldwyn), Allevamento Beltramino, Bag2, Bach, Sarreri & AL.BE.RO, IT
2. Riozzo Dina (Rustler), Soc. Agr. Riozzo & Andrea Marino, & Nicola Moretti di Taveggia,
3. Loria (Damion), Scholten Dairies
4. Acqualunga Goldwin Renee (Goldwyn), AL.BE.RO, IT
5. Toc-Farm Amyl G (Goldwyn), Filippo, Ilaria & Attilio Tocchi, IT
5 Yr Old
1. (BU) Jomagro Goldwyn Jasmin (Goldwyn), Errera Holsteins, Agriber & M.E.Dal Farms, IT
2. Sabbiona S Goldwyn Fiaba (Goldwyn), Sabbiona & Agr Barbante Di Cantamessi, IT
3. Bel Goldwyn Dory (Goldwyn) Allevamento Beltramino, IT
4. Planillo Bolton Vialettea (Bolton), Ganaderia Planillo, ES
5. Aff Balsamico Sonelissa (Balsamico), Luca Faccin, Enrico & Gaetano S.S Societa Agricola, (IT)
Mature Cow
1. (BU) Diode (Goldwyn), AL.BE.RO, IT
2. Dirigo-Conat Pronto Roxette (Pronto), AL.BE.RO, IT& Agustin Celis Romero, IT
3. M.E.Dal Stormatic Ilma (Stormatic), M.E.Dal Farm, AL.BE.RO, IT
4. Sabbiona Set (Lheros), Sabbiona Az.Agr Di Ireneo & Francesco Ciserani, IT
5. Eurostar T Melanie (Goldwyn), M Ghini , Dr Marsicola & C TRaversi, IT
Pictures, source: www.cowsmo.com
Grand Champion Gerbroise (s. Atwood) -
Jr. Champion Bel Golden Dream Ulderica (s. Golden Dreams)
Sr. Champion: Jomagro Goldwyn Jasmin
1st Jr. 2-Yr. Old: All.Nure Stanleycup Didyna
1st Jr. 3-Yr.: All.Nure Goldsun Annetta
1st 4yr. Old Pozosaa Goldwyn Sonia