Results Royal Welsh Show
One of the most famous shows from the UK, the Royal Welsh Shows was a great success for several Eurogenes members. Riverdane Gold Angel from the American Atlee's won the HM Grand Championship. Also great success for Sahara Holsteins. Sahara Windie Tessie (s. Windbrook) won the Junior Championship!
Grand Champion: Castellhyfryd Sprite Rosina (Spirte) - S. Davies
Reserve Grand Champion: Wyndford Goldwyn Erle (Goldwyn) - Wilfred Maddocks Ltd
HM. Grand Champion: Riverdane Gold Angel (Goldwyn) - Riverdane Holsteins
Grand Champions line up
2-Yr. Old Champion: Sahara Windy Tessie (Windbrook) - Sahara Holsteins
Res. 2-Yr. Old Champion: Riverdane Sid Atlee (Sid) - Riverdane Holsteins
Sahara Windy Tessie
Class 1 Maiden Heifers (< 18 months)
1. Aintree Revamp Nugget (Revamp) - Aintree Holsteins Ltd
2. Tregibby A Team Avis (ATeam) - Ifan Wilson
3. Starlet Ladd Ella P (Ladd P) - M Webber & K Rickard
4. Cefn Coch Razzle Ines Red (Red Razzle) - W C Williams
5. Sahara Oak Isa (Oak) - Sahara Holsteins
Class 2 Heifer in Calf
1. Showgirl SC Sara (Stanleycup) - Wiltor Holsteins
2. Castellhyfryd Atwood Rosina (Atwood) - Simon Davies
3. Tregibby Royce Roxie (Royce) - Ifan Wilson
4. St Brides Windbrook Ashlyn (Windbrook) - M Webber & K Rickard
Class 3 2-Yr. Olds
1. Sahara Windy Tessie (Windbrook) - Sahara Holsteins
2. Ortongrange Snowman Alysia (Snowman) - M Webber & K Rickard
3. Castellhyfryd Windbrook Snowball (Windbrook) - Simon Davies
4. Wyndford Sid Contented (Sid) - Richard Maddocks
Class 4 2-Yr. Olds
1. Riverdane Sid Atlee (Sid) - Riverdane Holsteins
2. Tregibby Atwood Cocoa (Atwood) - A H Wilson & Son
3. Aintree Windbrook Nugget (Windbrook) - Aintree Holsteins
Class 5 Junior Cows in Calf
1. Loford Damion Rhonda (Damion) - Wiltor Holsteins
2. Noremead Specialist Brenda (Specialist) - G & R Watkin
3. Lliwe Shottle Rosina (Shottle) - K W & C A Thomas
Class 7 2nd calvers
1. Riverdane Gold Angel (Goldwyn) - Riverdane Holsteins
2. Wyndford Earl Winsome 87 (Earl) - Wilfred Maddocks Ltd
3. Wyndford Shottle Glory 8 (Shottle) - Wilfred Maddocks Ltd
4. Tonian Jotan Roxy Red (Jotan) - M Webber & K Rickard
5. Aintree Goldwyn Elegance Goldwyn) - Aintree Holsteins
Line up 2nd calvers
Riverdane Gold Angel winning her class
Class 8 3rd calvers
1. Wyndford Goldwyn Erle (Goldwyn) - Wilfred Maddocks Ltd
2. Sahara Goldwyn Sara (Goldwyn) - Sahara Holsteins
3. Sahara Goldwyn Promis (Goldwyn) - Sahara Holsteins
4. Wyndford Jasper Betty 92 (Jasper) - Wilfred Maddocks Ltd
5. Tregibby Debonair Cinderella (Debonair) - A H Wilson & Son
3rd calvers line up
Wyndford Goldwyn Erle winning her class
Class 9 Mature cows
1. Castellhyfryd Sprite Rosina (Spirte) - Simon Davies
2. Wyndford Mr Sam Margy S (Mr Sam) - Wilfred Maddocks Ltd
3. Ridgefield Gibson Cherril (Gibson) - A H Wilson & Son
4. Streat Alliance Gaylass (Alliance) - Aintree Holsteins Ltd
5. Woodmarsh Blitz Melody 67 (Blitz) - A H Wilson & Son
Mature cow line up
Herd group winner: Wilfred Maddocks Ltd.
Results: Cowsmo.com
Pictures: Holstein UK