Riverdane Talented Rose Grand Champion at Western Spring Show 15
A triple success for Riverdane Holsteins during the Western Spring Show held last week, judged by Elwyn Thomas. He tapped Riverdane Talented Rose as his favorite cow of the show, as well the Intermediate- and Junior Champion were cows bred and owned by Riverdane Holsteins, Riverdane Golden Sheri and Riverdane Barbwire Advantageous Red! Click further for the complete results.
Complete results (including the Top 3's of all classes)
Grand champion: Riverdane Talented Rose (Talent), Riverdane Holsteins
(Talent x EX-90 Mtoto x EX-91 Jolt x VG-88 Blackstar x EX Warden x VG x VG x VG)
Reserve grand champion: Woodhey Bolton Jennifer (Bolton), P and R Robinson
Senior champion: Riverdane Talented Rose (Talent), Riverdane Holsteins
(Talent x EX-90 Mtoto x EX-91 Jolt x VG-88 Blackstar x EX Warden x VG x VG x VG)
Reserve senior champion: Woodhey Bolton Jennifer (Bolton), P and R Robinson
Intermediate champion: Riverdane Golden Sheri (Goldsun), Riverdane Holsteins
(Goldsun x EX-93 Mr. Sam x EX-90 Stormatic x EX-90 Lee x EX-93 Integrity x EX-90 x EX x EX)
Reserve intermediate champion: Aintree Alexander Prescilla (Alexander), Aintree Holsteins
Junior champion: Riverdane Barbwire Advantageous Red (Barbwire), Riverdane Holsteins
(Advantageous x VG-86 Gold Chris x VG-86 Advent x Lavender Ruby Redrose EX-96)
Reserve junior champion: Knowlesmere Windbrook Chancel (Windbrook), A and J Whittaker
Baby Calf
1, Riverdane PTS Beauty (Sid), Riverdane Holsteins
2, Hillbarn Diamond Fillpail 35 (Richaven Diamond), Jack Watts
3, Aintree Cancun Peach (Larcrest Cancun), Aintree Holsteins
Junior Calf
1, Knowlesmere Windbrook Chancel (Windbrook), A and J Whittaker
2, Shoreline Shadow Snowdrop (Shadow), C and AJ Woodhouse
3, Drointon JJF Promis Red (Syke Jumping Jack Flash Red) A and D MacKellar
Intermediate Calf
1, Riverdane Barbwire Advantageous Red (Barbwire), Riverdane Holsteins
2, Hollymere Lovejoy Natasha (Sterndale PS Lovejoy), LP Ollier and Sons
3, Delwin Lithium Pixie (SSI Domain Lithium), D Rutter
Senior Calf
1, Shoreline Appleman Seaspray (Appleman), C and AJ Woodhouse
2, Woodhey Golden Jen (Goldfish), P and R Robinson
3, Drointon Affection Marqi (Sterndale Affection), A and D MacKellar
Junior two year old
1, Riverdane Golden Sheri (Goldsun), Riverdane Holsteins
2, Aintree Alexander Prescilla (Alexander), Aintree Holsteins
3, Woodhey Masterpiece Ghost (Morsan Masterpiece), P and R Robinson
Senior two year old
1, Nobold PS Arlene (Sid), TH Roberts and Sons
2, Bidlea Atlantis Lyme (Ridgefield S Atlantis), Ray Brown and Partners
3, Aintree Wyman Promise B (Wyman), Aintree Holsteins
Second calved cow
1, Helton Reece Bridie (Reece), Joseph Heler Farms
2, Styche Loader Sally 2 (Loader), Seaton Farms
3, Budworth Toystock Queen 3 (Toystory), TI and JA Shepherd
Third calved cow
1, Woodhey Bolton Jennifer (Bolton), P and R Robinson
2, Emeraude (Goldwyn), JK Eder Holsteins & Diamond Genetics
3, Woodhey Destry Jazz Red (Destry), P and R Robinson
Mature cow
1, Riverdane Talented Rose (Talent), Riverdane Holsteins
2, Knowlesmere Jordan Diamond (Roy), A and J Whittaker
3, Nobold Stormatic Helene (Stormatic), TH Roberts and Sons